​Çiğ Köfte Nasıl Hazırlanır?

By | Eylül 26, 2016

Çiğ köfte Adıyaman, Urfa, Diyarbakır gibi Güneydoğu Anadolu yörelerine ait geleneksel bir lezzettir. Özellikle sıra geceleri, düğünler ve kalabalık aile toplantılarında saatlerce emek harcanarak hazırlanan çiğ köfte etli olarak tercih edilen bir meze türü olarak yer almaktadır. Ancak artık günümüzde aperatif olarak çiğ köfte Türkiye’nin birçok yerine de ulaştırılmaktadır. Rize çiğköfte özellikle kooperatif gıda olarak birçok bayiliği olan ve birçok ilde bulunan ayaküstü çıkıp tüketilen bir gıda olarak yerini çoktan almıştır.Fastfood gıdalar arasında hızla en fazla tercih edilen gıdalardan birisi olmuştur.

Çiğköfte hazırlanması zahmetli olan ancak lezzet açısından özellikle  damak tadına hitap eden bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır.Çiğköftenin hazırlanmasında kullanılan malzemeler bulgur, maydanoz, sarımsak, kimyon, karabiber, kırmızı acı biber, ceviz gibi maddeler yer almaktadır. Çiğ köfte öncelikle kırmızı biberle yoğun bir şekilde yoğrulur ve bu sayede bulgur pişer daha sonra diğer katkı maddeleri de eklenerek avuç içinde sıkılır ve hazır hale getirilir. Genelde marul ile üzerine limon sıkmak suretiyle tüketilen çiğ köfte artık aperatif olarak lavaş ile dürüm olarak da tercih edilmektedir. Çiğ köftenin en önemli özelliği onun bulgurun pişmesine sağlayacak kırmızı biberle yoğrulması ve içerisine su katılmayarak biberle pişmesinin sağlanmasıdır. Bu sayede şişkinlik yapmaz ve hazmı kolay olmaktadır.

Adıyörem Çiğ Köfte sizlere bu etsiz çiğ köfte lezzetini kaliteli malzeme ve yapım aşamasında ustaların el lezzetiyle yoğrulması suretiyle ulaştırılmaktadır. Adıyörem Çiğ köfteyi dilerseniz 0464 217 26 26 numaralı telefonumuzdan ya da internet adresimiz üzerinden ulaşarak siparişinizi verebilirsiniz. Ayrıca Rize Adıyörem Çiğ köftenin lezzetini siz değerli Rizeli gönül dostlarımıza günün her saatinde 7/24 ulaştırıyoruz. Dilediğiniz saatte bizleri arayarak AdıyöremÇiğ Köfte lezzetini sizler de tadabilirsiniz. Etli çiğ köfteden hiçbir fark gözetmeksizin leziz bir içerik taşıyan çiğ köftelerimiz artık sofralarınızın vazgeçilmez tatlarından biri olacaktır. Hızlı servis imkanımız ile sizlerin evlerine ve iş yerlerine ulaştırdığımız AdıyöremÇiğ Köfteye sizde bayılacaksınız!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir