TANAP Projesinin %80’i Türk Şirketlerin

By | Mayıs 4, 2016

Azerbaycan’dan Avrupa’ya taşınacak olan doğalgaz boru hattı projesi TANAP’ın %80’lik iş hacminin Türk Müteahhitlik Şirketleri tarafından karşılanacağını söyleyen TANAP Genel Müdürü Saltuk DÜZYOL, hattın inşaatından kullanılacak malzemelerinde 900 Km’lik hatta döşendiğini belirtti.
4.5 MİLYAR DOLARLIK SÖZLEŞME TAMAMLANDI

 

Genel Müdür Düzyol şu ana kadar 4.5 milyar dolarlık protokollerin hazırlanıp imzalandığına vurgu yaparak “Boru hattının Türkiye-Gürcistan sınırından başlayarak BOTAŞ’a gaz teslimatının yapılacağı Eskişehir çıkış noktasına kadar uzanan 56 inç çapındaki ve bin 334 kilometre uzunluğundaki ilk kısmında 480 kilometrelik boru kaynağı tamamlandı. Proje en çok Türk müteahhitlere ve boru üreticisi firmalara yaradı. Şu ana kadar imzalanan 4,5 milyar dolarlık anlaşmalara bakıldığında, TANAP’ta aslan payını yüzde 80 iş hacmiyle Türk üretici ve müteahhitlerinin aldığını görebilirsiniz.”

 

PETROL FİYATLARINDA Kİ GERİLEME TANAP’A OLUMLU DÖNÜŞ YAPIYOR

Son zamanlarda gerçekleşen Petrol Fiyatlarında ki gerilemenin TANAP projesine olumlu yanlarının olduğu belirten Düzyol “ “Dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunluk ve petrol ve emtia fiyatlarındaki gerileme nedeniyle pek çok ülkede petrol-gaz sektöründe yatırımların durma noktasına gelmiş olması projemiz açısından ciddi fırsatlar sunuyor. Biz yatırım kararı aldığımızda 11,7 milyar dolarlık tahmini yatırım bedeliyle yola çıkmıştık. Küresel ekonomideki durgunluk ile petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş projemize ciddi maliyet avantajları sağlıyor. Projede nihai yatırım kararının alındığı tarihteki yatırım bedeli şu ana kadar 2,5 milyar doların üzerinde tasarrufla 9,2 milyar dolara geriledi.” değerlendirmesinde bulundu.” İfadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir