1964’de Çanakkaleye Düşen Göktaşında “Yaşam İzi”

By | Mayıs 7, 2016

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine Düşen 4 kg ağırlığında meteorda İstanbul Üniversitesi ve NASA’nın sürdürdüğü incelemelerde İnsan vücudunda bulunan aminoasite rastlandı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ekibinin, mineral yapısı bakımından incelemeleri ardından 2012’de NASA’ya gönderilen göktaşının incelemeleri sonucu gök taşında insan bünyesinde bulunan amino asit tespit edildi.

İlk kez düştüğü bilinen bu meteorda NASA’nın incelemeleri 4 yıl sürdü inceleme sonucunda bu Meteorda, glisin, alanin, valin, serin, glutamik asit ve aspartik asit protein amino asitleri gibi 19 amino asit olduğu bilgisine ulaşıldı. Meteorların her zaman ilgi çekici bulunduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri veİşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, Dünyaya yılda yaklaşık 500 meteor düştüğünü dile getirerek  ‘Bunların ancak yüzde 10’u elde edilebiliyor. Geri kalanı göllere, denizlere,çöllere, okyanuslara ve kutuplara düşüyor. Dünyada bugüne kadar 50 binden fazla meteor elde edilmiş. Bunun çoğunluğu da buzullara elde edildi. Namibya’ya 80 bin yıl önce düştüğü tahmin edilen 60 ton ağırlığındaki HOBA meteoru dünyada bilinen en büyük meteor durumunda bulunuyor’ dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir