ABD Açıkladı “PYD ile Çalışmaya Devam Ediyoruz”

By | Mayıs 27, 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 65.Dönem Hükümeti tarafından ciddi tepkiler alan ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK’nın Suriye kolu PYD ile çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK’nın şehir içi yapılanmasında PYD’ye gönderilen silahları kullanmasının ardından Amerika’ya uyarılarda bulunmuş diplomatik çözümsüzlük noktasına bu konu ile ilgili vurgu yapmıştı, Amerika ise PYD ile işbirliğinin sadece Suriye içerisinde geçerli olduğunu gönderilen silahlarının nerede kullanıldığının denetlendiğini iddia etmişti.

Bugün Amerika’dan Türkiye’yi kızdıracak açıklama Dışişleri Bakanı Mark Toner’den geldi. Toner, PYD’nin Suriye toprakları içerisinde DAEŞ ile mücadelesine dikkat çekerek, haklı bir savaş içerisinde olduklarını belirtti. PKK’ın bir kolu olarak PYD’yi görmediklerini söyleyen Toner, orada bulunan Terör Örgütlerine karşı PYD savaşının etkili bir direniş olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin PYD hakkında açık görüşlerini kabul etmediklerini söyleyen Toner, kendilerinin de bu konuda ki tavırlarının net olduğunu ve PYD’ye karşı silah yardımına devam edeceklerini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir