MENÜ

AÖF Başarı Notu Nasıl Hesaplanır? AÖF’de Yeni Ders Geçme Sistemi?

150 defa okunduYorumlanmadı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Binlerce AÖF öğrencisinin merak ettiği AÖF’de Ders Geçme Sistemi hakkında detaylar ve AÖF’de Başarı Notunun Nasıl hesaplandığına dair bilgiler. Detaylar haberimizde.

AÖF Başarı Notu Nasıl Hesaplanır? AÖF’de Yeni Ders Geçme Sistemi?

Türkiye’nin öğrenci yoğunluğu sıralamasında ilk başta yer alan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi mevzuatında bazı değişiklere giderek, ders geçme notu hesaplaması hususunda internet sitesi üzerinden bir bildiride bulundu. Açıklanan bildiriye göre yeni not hesaplama sisteminde bir öğrencinin başarılı sayılabilmesi için 35.00 ve üzeri not alması gerekiyor.

Ara Dönem Sınavı ve Dönem Sonu Sınavı olmak üzere iki ayrı sınava giren öğrencilerin Başarı notları, Ara Dönem Sınavının %30’u alınarak, Dönem Sonu Sınavının %70’i alınarak ve bu notların kendi arasında toplanması ile hesaplanıyor. Örnek vermek gerekirse, Kamu Yönetimi 3.Sınıf Öğrencisi bir öğrencinin Çevre Sorunları ve Politikaları dersinden Ara Dönem Sınavından 70 aldığını varsayalım, Dönem Sonu Sınav Notu ise 45 olsun. Ara Dönem Sınavından Aldığı 70 puanın %30’u 21.00 Puan, Dönem Sonu Sınav Notu olan 45 puanın %70’i ise 31.50 olacak. Toplamda 52,50 Puana ulaşan öğrenci ilgili dersten başarılı olmuş sayılacak.

AÖF’nin yayınladığı çizelgeye göre bir dersten FF alan bir öğrenci takip eden dönemde kredisi yetiyorsa eğer bu dersi yeniden almakla hükümlüdür.

Yorum Yaz