Artvin’de eylem ve mitingler yasaklandı

By | Ekim 2, 2016

asd

Rize İdare Mahkemesinde açılan ‘Türkiye’nin en büyük etraf davasında’ karar duruşması 19 Eylül Pazartesi günügerçekleştirilecek. Lakin davayı izlemek isteyenlere  şehre giriş müsaadeyi verilmeyeceği iki gün öncesinde ana akım  medyada duyuruldu. Artvinliler ise duruşmaya katılmakta kararlı.

Artvin için bölgede maden arama çalışmaları yapmak emeliyle  2008’deki ‘iptal kararlarına’ rağmen Enerji Bakanlığı tarafından 2012’de açılan ihaleyle bölgeye giren Cengiz Holding’e bağlı Eti Maden şirketinin, 2 Haziran 2015’te yine ‘ÇED Pozitif Raporu’ almasına karşılık  harekete geçen Yeşil Artvin Derneği liderliğindeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED Pozitif Raporunun’, ‘yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemli, Türkiye’nin en büyük etraf davasını açmıştı..

Bir Gün’ün haberinde Yeşil Artvin Derneği’nden Nur Neşe Karahan’ın sözleri şöyle : “Artvin halkı dava neticesi ne olursa olsun hayatını müdafaa edecek. Biz bugüne kadar katiyen illegal bir şey de yapmadık. Önceden de yaptığımız şeyler hayatımızı müdafaa etmekti, savunma alanlarımızı müdafaa etmekti, gelecek nesillere bırakmamız gerek dünya kalıtını müdafaa etmekti. 25 yıldır bunun dışında bir şey yapmadık. Bugüne kadar harbiden müthiş bir destek aldık. Artvin’deki bütün canlılar yerine hepsine teşekkür ediyoruz. Bize destek olanlar aslında kendi hayat haklarını da müdafaa ediyorlar. Gelebilecek herkesi 19 Eylül’de Rize İdare Mahkemesi’ne bekliyoruz.”

“Cerattepe Geçilmez! “diyenlere hükümet kanadından davayı izleme yasağı!
Diğer taraftan Rize ve Artvin polisinin, Rize’deki duruşma öncesinde geniş güvenlik tedbirleri alacağı kaydedildi.

Polis ekiplerinin, Cerattepe davasına müdahele edenlerin dışındaki kişi yada grupların Rize’ye girişine müsaade etmeyeceği kaydedilirken; dava günü öncesinde bu meselenin çözümü için Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, avukat Bedrettin Kalın ve yöneticiler Artvin Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünde toplantı halinde oldukları da bildirildi.

Artvin’den kaldırılacak otobüslerle duruşmayı izlemek üzere Rize’ye gelecek grupların önünün Rize şehir hududunda polis tarafından kesileceği ve davaya müdahele etmeyen kişilerin geçişine müsaade edilmeyeceği belirtildi.

Rize Emniyet Müdürlüğünün ise dava günü olan 19 Eylül Pazartesi günü için etraf illerden destek polis ekipleri istediği öğrenildi.

Artvin’de miting, yürüyüş ve oturma eylemi gibi etkinlikler 1 ay yasaklandı

Artvin Valiliğinden yapılan yazılı izahta, il genelinde, 2935 sayılı Olağandışı Hal Yasayı’nun 11/m maddesi, 2911 sayılı yasanın 17. maddesi, 5442 sayılı yasanın 11. maddesi kararı uyarınca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14 Eylül 2016 tarihli ve 6291 sayılı yazısı gereği karar alındığı belirtildi.

İzahta, şunlar kaydedildi: “Karar doğrultusunda, mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile yurttaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin savunması emeliyle her türlü yürüyüş, medya izahı, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, deklarasyon ve benzeri türündeki tüm etkinlikler, bu etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 19 Eylül-19 Ekim 2016 tarihleri arasında yasaklanmıştır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir