Avrupa Birliği’nden Vizesiz Seyahat İçin Kötü Haber

By | Mayıs 11, 2016

Avrupa Birliği Parlemento üyesi Judith Sargentini ve Avrupa Birliği Parlementosu Başkanı Martin Schulz’un tüm koşullar sağlanana kadar Türkiye’nin vize muafiyeti konusunu askıya aldığını belirtti. Judith Sargentini’den alınan bilgilere göre Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’ın ancak belirlenen 72 kriter tamamlandığında görüşmelere tekrar devam edebilecekleri öğrenildi. Bu duruma ek olarak Alman sol merkez koordinatörü Birgit Sippel de web sitelerinde yayınladığı yazıda “Avrupa Parlamentosu grup liderleri bu konu hakkında çalışmayı bıraktı” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eğer anlaşma sağlanamazsa Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gitmesine izin vereceğiz sözleri hakkında görüş bildiren Avrupa Birliği Parlementosu Başkanı Martin Schulz Türkiye’nin böyle bir şey yapacağını düşünmediğini belirtti. İki taraf arasında bir anlaşmanın olduğunu öne süren Martin Schulz bunun basitçe iptal edilemeyeceğini hatırlattı. Ayrıca Uluslararası platformda böyle bir politikanın izlenemeyeceğini vurguladı.

Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Martin Schulz şartlar ve koşullar tam olarak yerine getirilmeden konunun ele alınamayacağının altını çizdi. Son olarak Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Türkiye’nin vize muafiyeti için belirlenen 72 şartın yerine getirilmesi için görüşmelere başlaması gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir