MENÜ

Binlerce Kişi Gelişen Teknoloji ile İşsiz Kaldı !

141 defa okunduYorumlanmadı, , , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Uzay çağını yaşayan dünya da robotların hayatımızdaki yeri artmaya ve bununla birlikte zarar vermeye devam ediyor.

Binlerce Kişi Gelişen Teknoloji ile İşsiz Kaldı !

Çağımızın yapay zekaya olan ilgisi bu kez de Çin’ de üretim firması olan Foxcoon’u harekete geçirdi. yapmış olduğu yenilikle 60 bin işçi yapay zeka kurbanı oldu. Bu gidişatın yalnızca Foxcoon ile durmayacağının sinyallerini diğer firmalarında yapay zekaya gösterdikleri ilgi ve planlardan görülmekte. Çin’ de önemli bir marka olan Foxcoon, Apple ve birçok ünlü teknoloji fabrikalarına malzeme sağlan foxcoon robot kullanımını arttırması sonucunda işçi sayısını 110 binden 50 bine düşürdü.

Çin televizyonlarında yayın yapan  kuruluşa demeç veren hükümet yetkilisi  imalatta kullanılan robot sayılarının arttırılması nedeniyle 60 bin kişinin işten çıkarılmasına neden olduğunu bildirdi. Üretimde robot kullanımını daha önceden planlanmış olduğu beyan eden Foxcoon yönetimi edinilen bilgilerin doğruluğunu kanıtladı.

Yaşanan bu duruma bakıldığında yapay zeka kullanımı sadece foxcoonla sınırlı kalmayacak Çin’de 500 den fazla kuruluşun bu alanda kendilerini geliştirmekte ve yeni yapılanmalara yer vermekte olduğu bildirildi. Bu gidişatın ilerleyen senelerde milyonlarca kişinin işlerini kaybedeceği ve gelişen teknolojinin birçok insan hayatını olum etkilemeyeceğini gözler önüne seriyor.

Yorum Yaz