Brezilya’da Sular Durulmuyor

By | Mayıs 16, 2016

Brezilya’da Petrobras’taki yolsuzluk soruşturmasının ardından Devlet Başkanı Dilma Rousseff mahkeme kararı ile görevinden azledildi. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden alınmasının ardından geçici olarak göreve gelen Brezilya Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer Amerika Birleşik Devletleri Ajanı olmakla itham ediliyor. Wikileaks’ın sızdırdığı bilgilere göre Brezilya devlet Başkanlığı görevine getirilen Michel Temer 2006 ‘daki Brezilya Devlet Başkanı seçimleri öncesinde Amerika Birleşik Devletlerine düzenli olarak bilgi sızdırıyordu.

Wikileaks’ın Amerika Birleşik Devletleri Elçiliğinin Muhbiri olarak tanımladığı Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer’in ismi Amerika Birleşik Devletleri’nin Sao Paolo’daki büyükelçiliğinden Washington’a geçilen 11 Ocak 2006 ve 21 Haziran 2006 tarihli notlarında yer alıyor. Wikileaks’ın iddiasının devamında Michel Temer Amerika Birleşik Devletleri Diplomatlarıyla kendi partisi olan PMDB’nin seçimlerde sosyalist lider Luiz Inacio Da Silva’yı zorlamasıyla ilgili planları istişare ediyor. Ardından planlar beklenmedik bir şekilde Michel Temer’in Partisi PMDB’nin Lula’nın İşçi Partisi ile koalisyon kurması ile sonuçlanıyor.

Bu iddialar ışığında en dikkat çekici olan olay Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in azil davasıda Michel Temer’in Başı çekmesi oluyor. Ayrıca Eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff Michel Temer’i kendisine ihanet etmekle suçluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir