Burun Tıkanıklığı Aşırı Sinire Neden Oluyor!

By | Mayıs 5, 2016

Halk arasında çok önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak bilinen burun tıkanıklığı, geri planda bazı hastalıkları tetiklediğini değinen uzmanlar, rahatsızlık durumunda hastaların ilgili doktorlara başvurması gerektiğine değiniyor. Denizli’de bulunan Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uz. Op. Dr. Umut KAYGUSUZ insan burnunun görevinin sadece sağlıklı nefes alıp vermekle bitmediğini, bunların yanında ses tınısının oluşması, tat alma ve koku gibi birçok görevinin bulunduğunu, insanın belirgin hatlarından bir yerde olduğundan estetik anlamda da önem arz ettiğini belirtti.

AMELİYATLARDA ESTETİK KAYGISI ORTADAN KALKTI

Burun eti ve tıkanıkları ile ilgili konuşan Dr. Kaygusuz, bu hastalığın hemen her türevlerinin tedavisinin mümkün olduğunu ve gayet başarılı şekilde gerçekleştiğini, ameliyatların estetik anlamda kusursuz tamamlandığını, olası doğabilecek eğriliklerinde önüne geçilebileceğinden bahsetti.

Dr. Kaygusuz, burun tıkanıklarının yol açabileceği hastalıklar arasında “Kronik farenjit, horlama, uyku apnesi, aşırı sinirlik, çocuklarda gece alt ıslatma, ses bozuklukları, reflü ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorunu görülebilir. En sık görülen burun tıkanıklığı sebeplerine bakacak olursak geniz eti, burun orta bölmesi eğrilikleri, alerjik burun hastalıkları, kronik sinüzit ve burun etlerinde büyümeler söylenebilir” diye bilgilendirme yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir