Çin Nükleer Denizaltılarını Okyanusa Gönderiyor

By | Mayıs 26, 2016

İngiltere’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden birisi olan The Guardian – Vancouver Sun’ın haberine göre, Güney Çin Denizi sularında sürekli karşı karşıya gelen Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Deniz Kuvvetleri arasında yaşanan gerginliklere Pekin Hükümeti’nin aldığı karar yeni bir boyut kazandırıyor. Habere göre Çin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Nükleer başlıklı füzeler taşıyan denizaltılarının tarihinde ilk kez Pasifik Okyanusu sularına indirme yönünde karara vardı. Bahsedilen denizaltıların hangi tarihte yola çıkacağına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası hava sahası sayılan bir bölgede keşif uçuşu yapan ABD uçağına 15 metre yaklaşan bir Çin savaş jetinin Mayıs ayının ikinci haftasında iki ülke arasında ki gerilimin en üst seviyelere çıkmasına sebep olduğu Amerika başkenti Washington tarafından açıklanırken, yaşanan olaya ilişkin raporda olası bir kazanın meydana gelmesini önlemek için Amerikalı pilton 100 metre kadar alçalmak zorunda kaldığı hatırlatılmıştı.

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olduğu gerekçesi ile birçok ülkenin hak iddia ettiği Güney ve Doğu Çin denizlerinde askerileştirme faaliyetlerini artırdığı gerekçesi ile Çin’e yönelik bir takım suçlamalarda bulunan Washington’un nükleer başlıklı füze taşıyabilen denizaltılarına ilişkin olası bir operasyon başlatmasının çok büyük bir krize sebep olacağı bildirildi. Öte yandan İngiliz gazetesinin haberinde, Pekin Hükümeti’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda Amerika’nın Asya denizlerinde ve hava sahasında yaptığı devriyelerin sayısının son aylarda arttığı gerekçesi ile ABD’ye yönelik eleştirilerde bulunduğu ifadesi yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir