Çin’de Öğrencilere Ve Çocuklara Oruç Tutmak Yasaklandı

By | Haziran 6, 2016

Çin Cumhuriyeti yönetimini elinde bulunduran Çin Komünist Partisi, her sene olduğu gibi bu Ramazan Ayı’nda da Müslüman halkın oruç tutmasını engellemek amacıyla bir takım yasaklar getirdi. Hükümet yanlısı web siteleri üzerinden yayımlanan haberde Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkeri’nden memur, öğrenci ve çocuk yaşta olan vatandaşların oruç tutmalarını engellemeye yönelik bir takım kanun hükmünde kararnamelerin Çin Meclisi’nde onaylanarak yürürlüğe girdiği bilgileri yer aldı. Bahsedilen bölgede yaşayan Müslümanların toplam nüfusunun geçtiği yerel kaynaklar tarafından dile getirilirken, bölgede hizmet veren bazı lokantalara açık kalma emrinin verildiği bildirildi.

Özerk Bölgede yer alan Korla kenti belediyesinin resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamada ise ‘ Çin Komünist Partisi üyeleri, devlet memuru statüsünde bulunan görevliler, resmi olarak öğrenim görmekte olanlar ve 18 yaşını henüz doldurmamış olanların Ramazan Ayı boyunca oruç tutmaması ve dini aktivitelerde bulunmaması gerektiği konusunda kararlıyız, bölgede bulunan yiyecek ve içecek satışı yapan dükkanların kati suretle kapatılmamasını öneriyoruz’ ifadeleri kullanıldı.

Çin Hükümeti, getirilmesi uygun görülen yasağın, Sincan bölgesinde yaşanan çatışmaların ‘dini aşırılık’ ve ‘terör tehdidi’ olarak nitelendirilmesi dolayısıyla getirildiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir