Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e 2.Adım!

By | Haziran 15, 2016

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rusya uçağını düşürmesi ile birlikte gerilen ilişkilerin ve diplomatik sorunların normalleşme sürecine geri dönmesi için 12 Haziran milli bayramlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kutlama mesajı gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ikinci bir yakınlaşma daha geldi. Erdoğan, dün Mehmetçikler ile Mardin’e yaptığı iftardan sonra bugün Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u da iftar programı dahilinde saraya davet etti.

Avrupa’nın önde gelen basın medya oluşumlarından biri olan Reuters’in yayınladığı habere göre, Kremlin Sözcüsü olan Dimitri Peskov’da ikili ilişkiler hakkında tekrar bir normalleşme sürecinin Rusya tarafından da istendiğini belirterek, karşılıklı fayda temelinde buluşulması gerektiğinin altını çizdi. Fakat bunların temelde gelişebilmesi için Ankara’nın belli başlı adımları atması gerektiğini belirten Peskov, bunlarında Ankara’ya bildirildiğini ve ifade edildiğini söyledi.

Diğer taraftan dış politika uzmanları ise bu tür yakınlaşmaların gerilen diplomatik ilişkiler için faydalı olacağını belirterek, Türkiye’nin artık yeşil ışık yaktığına dair yorumlarda bulundular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir