Deniz Seki Yeniden Yargılanmayacak

By | Haziran 8, 2016

Geçtiğimiz aylarda uyuşturucu satıcılığı yapmaktan hapis cezasına çarptırılan 1 Temmuz 1970 İstanbul doğumlu TRT ekranlarında sunuculuk yaparak kariyerine başlayan Deniz Seki, 6 yıl 3 ay boyunca hüküm giymesi kararının Yargıtay tarafından onanmasından sonra, Mayıs ayının üçüncü haftasında yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu. Hapis yattığı Bakırköy Cezaevi’nden avukatı aracılığı ile dilekçe göndererek İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesine yeniden yargılanma talebini dile getiren ünlü sanatçı, dilekçesinde paralel yapı iddialarına değinmiş ve hakkında yürütülen soruşturmada görevli olan savcı Bilal Bayraktar ile hükmü veren üç hakimden ikisinin açığa alındıklarını ve o dönemde İstanbul Jandarma Komutanlığı görevinde bulunan şahsın hakkında müebbet hapis istemi ile dava açıldığını hatırlatmıştı.

Öte yandan ünlü sanatçının mahkumiyetine kadar veren mahkemelerin adli yargılama işlevinin olmadığı gerekçesi ile kaldırıldıklarının aktarıldığı dilekçede Seki hakkında uygun görülen cezanın Yargıtay Dairesi, Ceza Genel Kurulu ve Anayasa Mahkemesi’nin oy birliği ile verdiği bir karar olmaksızın yürürlüğe konulduğu kaydedilmişti.

Dilekçeyi kabul ederek talebi değerlendirmek üzere işleme koyan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, dilekçede sunulan ifadelerin, delillerin yeniden incelenmesi ve Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının yeniden yargılanma için yeterlilik arz edemeyeceğini belirterek red kararı verdi.

Deniz Seki’nin, yasaların olanak tanıdğığı bir diğer işlem olan, İstanbul 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne red kararını taşımak sureti ile itirazda bulunabileceği belirtilirken, ünlü sanatçının kaleme aldığı dilekçede ‘ Yargı unsurlarından af ya da merhamet beklemiyorum’ ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir