Elazığ’da Bir Ormancı Değeri Paha Biçilemeyen Tarihi Eser Buldu

By | Mayıs 3, 2016

Elazığ’ının Harputlu Köyünde yaşayan İshak Yurter, Harput kalesinin yaklaşık 1km uzağında olan Nevruz Ormanı Ağaçlandırma bölgesinde iş makinesiyle çalışması sırasında bir kayaya rastladı. İş makinesini durdurup kayayı inceleyen Yurter, arkadaşlarıyla beraber kayanın çevresini açtı ve 5 metre büyüklüğünde üzerinde resimler yapılı olan taş kabartmayı buldu.

Müzeci olan babasından daha önce aldığı bilgiler neticesinde taşın önemli olabileceğini düşünen İshak Yurter, İl Jandarma Komutanlığı ile Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürlüğü’nü arayarak durumu bildirdi. Taş kabartmanın olduğu yere gelen jandarmaya bağlı ekipler ile müze müdürlüğü yetkilileri tarafından dikkatle yapılan çalışmanın ardından eser traktöre alınarak inceleme yapılması için müzeye götürüldü.

ESERE PAHA BİÇİLEMİYOR

Taş kabartmanın üzerinde olan görsellerden zamanında Harput’ta yaşamış halkın gelenekleri ve yaşam biçimleri araştırılıyor. Uzmanlar eserin hem maddi hem manevi yönden değerinin paha biçilemez olduğunu belirtiyor. Tarihi eseri bulan İshak Yurter ise gazetecileri yaptığı açıklama da şunlara değindi. “Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait orman sahasında yaptığımız çalışmada yapıya denk geldik. İlk önce terası kazarken mutlak bir derinlik veriyoruz. Bu derinliği verirken iş makinesinin bıçağının ucuna bir şey takıldı. Taş olduğu belliydi ancak ne olduğunu bilmiyorduk. Etrafını biraz açtık anlayamadığımız resimleri gördük. Çalışmalarımıza ara vererek müzeye ve gerekli yerlere haber verdik. Gelip baktıklarında resmin eski tarihi bir yapı olduğu belirlendi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir