Erdoğan Merkel ile Görüşecek

By | Mayıs 20, 2016

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Almanya Federal Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı çerçevesidne Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 22 Mayıs Pazartesi günü Dünya İnsani Zirvesi’ne katılmak amacıyla İstanbul’a gideceğini açıkladı. Basın Sözcüsü Angele Merkel ile Recep Tayyip Erdoğan 23 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’da ikili görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Merkel ile Erdoğan görüşmesinde ağırlıklı olarak sığınmacılar ile ilgili konuların ele alınacağını belirten Steffen Seibert ayrıca Angela Merkel’in Türkiye’de bazı sivil toplum örgütü yöneticleri ile bir araya geleceğini belirtti.

Basın toplantısı esnasında Steffen Seibert’e yöneltilen Angela Merkel Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığına aday gösterilen Binali Yıldırım ile görüşecek mi sorusuna yanıt veren Seibert böyle bir görüşmenin öngürülmediğini belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan dokunulmazlıkların kaldırılması kararının ardından konu ile sorulara yanıt veren Steffen Seibert şu sözleri kaydetti. “Her demokrasinin istikrarı için tüm toplumdaki grupların parlamentoda temsil edilebilmesi gerekir. Tüm bunlar, büyük ihtimalle Başbakan’ın Uluslararası İnsani Zirve kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı ile konuşacağı konular arasında yer alacaktır.”

TBMM’nin kararının Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik çabalarını tehlikeye atıp atmayacağı şeklindeki soru üzerine Steffen Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin uzun zamandan beri sürdüğünü ileri sürerek Merkel’in her zaman mevcut anlaşmalara bağlı kalacağının altını çizdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir