Gaziantep’de kebap nerede yenir?

By | Nisan 24, 2016

Gaziantep’de kebap nerede yenir?

 

Gaziantep üretim ve ticaret konusundaki zenginliğini yemeklerine yansıtmış ve bunu tüm dünyaya duyurmayı hedeflemiş nadide şehirlerimizden. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehirlerinden olan bu tarihi şehrimizin sadece patlıcandan 40 çeşit yemek yaptıklarını duyduğumda hayranlığımı gizleyememiştim.

 

           Gaziantep’te kebap nerede yenir derseniz Halil ustanın kebaplarını denemenizi tavsiye ederim. Şubesi olmayan tek başına sisteme karşı gelmeye çalışan öğle saatlerinde hazırladığı enfes kebapları hizmete sunan bittiğinde kepenklerini kapatan, kebap denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Halil usta kebapları için akşamın geç saatlerini beklemeyin derim.

 

Akla ilk gelen yer dedim diye meşhur bir yer şık, lüks bir restoran gelmesin aklınıza. Esnaf lokantasıdır görüntüsü, boş bulduğunuz masaya oturmanız gerekir o enfes kebapların tadına bakabilmeniz, tadına varabilmeniz, damağınızı şenlendirebilmeniz için.

 

Kalabalığa aldanıp uzun süre hizmet alamayacağınızı düşünebilirsiniz ama öyle değil. Başkasının masasına dahi oturmak zorunda kalsanız garson sizin oturduğunuzu gördüğü anda salatanızı getirir karışık yaptırıyorum der ve çok beklemeden kebaplarınızın dumanıyla burun buruna gelirsiniz.

 

Lezzeti anlatmaya kelimeler yetmeyeceği gibi büyük şehirlerdeki çoğu restoran da olduğu gibi damağımızı coşturan lezzetin cebimizi de boşaltacağını düşünürken Halil ustanın lokantasının çıkışında öyle olmadığını yediklerinize maddi bir değer biçilemeyeceğini anlatmaya kelimeler yetmezken ödediğimiz hesabın çok cüzi rakamlar olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

 

Gaziantep de kebap bir tek Halil usta da mı yenir başka yer yok mudur? Kalmadığında ya da geç saate kaldığımız da kebap yemeden mi döneceğiz diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. Antep’ e gelinir de kebap yemeden dönülür mü? Dönülmez…

 

İmam Çağdaş da Halil usta kadar meşhur kebapçılardan ancak Anteplilere sorarsanız büyümenin ve markalaşmanın vermiş olduğu bir lezzet kaybı olduğunu işitebilirsiniz. Aslında tek şube olmasına rağmen çevredeki esnafın fikrine saygı duyuyoruz.

 

Büyümek demişken aklınıza fiyatların yükseldiği lezzetin azaldığı gelebilir ancak lezzet konusunda engin fikirler söylemesem de bize gayet lezzetli geldi yediklerimiz. Fiyatlar da gayet hesaplı.

 

Eğer bir gün yolunuz Gaziantep’ e düşerse ve Halil usta da kebap yiyemezseniz kebap yemeden dönmeyin ve İmam Çağdaş da bu enfes lezzetin damağınızı şenlendirmesine izin verin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir