İngiltere’de Yolsuzluklarla İlgili Mücadele Başladı.

By | Mayıs 13, 2016

Başkent Londra’da Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi’nde David Cameron dünya liderleri ile yapacağı görüşmelerde çözüm arayacaklarını söyledi. Emlak satışları ile gizli para haklama ile ilgili mücadele edilmesi ve yolsuzlukların ortaya çıkarılması zirvede ele alınacak konular arasında. Görüşmelerde ele alınacak konulardan bir diğeri ise Jersey gibi vergi cennetleri ile ülkelerin veri alışverişinde uygun imkanların sağlanması olacak. Jersey yardımcı başbakanı Senator Philip Ozouf konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamada; “Jersey’de her şahsın banka hesabı açma isteği otomatik olarak kendi ülkelerindeki vergi dairesinin bilgi deposuna aktarılacak. Yani saklanacakları bir yer yok. Bu yüzdende Jersey’in bir vergi cenneti olduğunu söylemez. Bu bilgi tüm tarih kitaplarından kaldırılmalı.” Dedi.

Fakat sivil toplum kuruluşları bu alınan kararların yeterli olamadığı konusunda hem fikirler. Sivil toplum örgütlerine göre vergi cennetlerine karşı daha somut ve etkili kararlar alınmalı. Jersey Adası’nın bu konu ile aldığı kararlar hakkında yorum yapan ekonomist Richard Murphy yaptığı açıklamada; “Bir vergi cenneti aynı ülkede olmayan insanların faydalanmaları için yasalar yaratıyor. Ayrıca gizli kalmalarını sağlayarak, bu insanların tespit edilmelerini engelliyor. Jersey’de tam bunu yapıyor. Başka bir ülkedeki vergi sistemini baltalamak için bu adada gerçekte yaşamayan kişilerin düşük vergi oranından faydalanmalarını sağlıyor.

Bu öğleden sonra sona erecek zirveye 50 den fazla devlet ve hükümet başkanı katılıyor. Liderlerin bir iyi niyet anlaşmasına imza koyması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir