Irak’ta Apaçi Helikopterleride Savaşacak

By | Mayıs 6, 2016

Uluslararası Koalisyon’un sözcülüğünü yapmakla görevli olan Albay Steve Warren, Bağdat Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen basın toplantısında,Irak yönetiminin yürüttüğü DAEŞ terör örgütü ile mücadele operasyonlarına, koalisyon birliklerine bağlı Apaçi Helikopterlerinin operasyonlar için kullanılabileceğine ilişkin öneriyi onayladığını duyurdu. İhtiyaç halinde helikopterlerin en kısa sürede müdahale edeceğini de belirten Albay Waren, Teliskaf kentine bomba yüklü araçlarla yapılan saldırıyı püskürtme konusunda peşmerge güçlerine gereken desteği vermek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi.

 

Çöl Vaşağı Operasyonu

 

Amerika Birleşik Devletleri Komutası altında ki askeri birliklerin bölgede tespit edilen DAEŞ mevzilerine toplamda 31 kadar hava saldırısı düzenlediğine değinen Albay Steve Waren, 60’dan fazla militanın etkisiz hale getirildiğini ve DAEŞ kontrolünde bulundan Enbar kentinin kurtarılması amacıyla Çöl Vaşağı isimli operasyonun başlatıldığını ifade etti. Irak yerel güçlerinin Enbar kentinin kontrolünü sağlamak için aylardır süren operasyonlarının sonuçsuz kaldığını, bu sebepten ABD önderliğinde ki Hava ve Kara birliklerinin kenti terör örgütü üyelerinden temizleme yolunda kararlı ve tavır sergileyeceğini belirten Waren, operasyonun bölgede huzuru sağlayacağından emin olduğunu dile getirdi.

 

Apaçi Tam Bir Katil

 

Yaklaşık 30 yıldır bir çok muharebede kullanılan ve askeri kaynaklarda AH-64 Apache olarak geçen savaş aracı, dünyada bir çok ülkenin kullandıkları saldırı helikopterlerinin içinde en iyisi olma özelliği taşıyor. Üst düzey bir teknoloji ile donatılmış olan Apache’nin mühimmat kapasitesi de benzerlerine oranla çok fazla. Düşman birliklerinin radarlarına karşı önlemlerde geliştirilmiş olan Apache’ler terör örgütlerinin korkulu rüyası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir