İran ve Rusya Esad’dan Vazgeçmiyor

By | Mayıs 7, 2016

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın mevcut görevine devam etmesinde İran Ve Rusya’nın destekçisi olduğunu belirten İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, söz konusu durumun İran için ”kırmızı çizgi” olduğunu söyledi.

İran’ın Suriye politikası hakkında konuşan Velayeti, ”Esad’ın görevde kalması Rusya ve İran için önemli. Rusya tarafının Esad için tutumu belli. Görevde kalmasını istiyorlar. Diğer yandan Esad’ın görevde kalması İran için kırmızıçizgidir.” şeklinde konuştu. Hizbullah ve İran’ın Suriye rejiminin fiilen yanında olduğunu belirten Velayeti, ”Rusya’nın bu durumla bir bağlantısı yok. Fakat biz bu konuda kararlığımızı Rusya’ya bildirdik. Onlar da Esad’ın şuan ki konumuna geçecek başka bir kişinin olduğunu düşünmüyor. Esad görevden alındığı takdirde Libya’nın yaşadığı durumun daha kötüsü Suriye için kaçınılmaz.” dedi.

Bölgesel olarak Rusya ile İran’ın ortak bir strateji yürüttüğünü fakat işin ilk evrelerinde bazı konularda fikir ayrılıklarına düştüklerini söyleyen Velayeti ”Rusya ile yürüttüğümüz stratejik politikayı şuan uyguluyoruz. Daha yolun başındayız. Bu işe başlarken iki taraf arasında görüş ayrılıkları yaşandı. Fakat İran ve Rusya iş birliğinin devam etmesi gerekiyor. İki ülkenin de düşüncesi açık ve net bu şekildedir.” ifadelerini kullandı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir