İran’ın Suriye’deki Kaybı Artıyor

By | Mayıs 10, 2016

İran Devrim Muhafızlığı Komutanlığına bağlı Mazenderan Kerbala Kolordusu’nun Eski Komutan Vekili ve Danışmanı Tebrizi İran’ın Suriye’de 2012’den bu yana yaklaşık olarak 1200 asker kaybettiğini öne sürdü.
Yapılan açıklamada İran’ın Suriye’deki 1200 kişilik asker kaybına rağmen Suriye’de varlığını sürdürmesinin zorunlu olarak görüldüğünü açıkladı. İran Devrim Muhafızlığı Komutanlığına bağlı Mazenderan Kerbala Kolordusunun Eski Komutan Vekili ve Danışmanı Tebrizi “Eğer DAEŞ’le Suriye topraklarında mücadele etmezsek onlarla Kürdistan sınırında savaşmak zorunda kalacağız.” şeklinde konuştu.

İran 2011’de baş gösteren daha sonra iç savaşa dönüşen Suriye Krizinde başladığı andan itibaern Suriye Devlet Başkan’ı Beşşar Esed’in yanında yer aldı.Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad’a hiçbir destek ve yardımdan kaçınmayan İran yine Beşşar Esed’e destek veren diğer ülkelerden farkını ortaya koydu. Lojistik, askeri, finansal gibi birçok alanda Suriye Devlet Başkan’ı Beşer Esad’a desteğini veren İran en büyük kaybını askeri alanda yaşadı. İç savaşın başladığı 2012 yılından bu yana İran’ın askeri kaybı 1200 olarak açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir