Lojistik Sektöründe Yönetmelik Değişikliği

By | Mayıs 22, 2016

26 Nisan 2016 tarihinde değişen yönetmelikle geçerli olmak üzere 22 Mayıs 2016’da yürürlüğe girdi. Karayolları Motorlu Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında değişiklik yapan Hazine Müsteşarlığı, Tarife Uygulama Esasları Hakkında yapılması istenen değişikliğine yönelik yönetmeliği resmi gazete de yayınladı. Yayınlanan yönetmelik de eklenen madde ile Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında, yönetmeliğin ekinde bulunan ilgili teminat limitleri 2 katına çıkarılacağı duyuruldu. Yönetmelik değişikliği, şehirlerarası ve uluslararası  nakliyat yapan araçlar için zorunlu mali sorumluluk sigortası teminat poliçeleri limitlerini ilgilendiriyor.

Süresi devam etmekte olan zorunlu karayolu nakliyat mali sorumluluk sigortası teminat poliçeleri, düzenlenmesi planlanan aynı araçlar için  karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçe sürelerinin dolması ile yada mevzuat durumu dahilinde sonlandırılması halinde, hiç bir işleme gerek kalmadan kendiliğinden sona erecek. İlgili kişi yada kurumlara gün sayısı esas alınarak prim ödemesi yapılacak.

Düzenlenmiş olan poliçenin, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası teminat poliçesinden önce sonlanması durumda ise ilgili kişi yada kurumlar kalan poliçe süresi bakımından ilave prim ödemeksizin yönetmeliğe uygun olarak artırılacak. Daha önceden resmi gazetede yayınlanan 18 Haziran 2016 tarihli sigorta teminat poliçesi tarife ve talimatı ile ilgili yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldı duyuruldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir