Macaristan Parlamentosu’ndan Referandum Kararı

By | Mayıs 11, 2016

Macaristan Hükümeti Avrupa Birliği tarafından üye ülkelere getirdiği zorunlu mülteci kotasını ulusal egemenlik haklarına bir müdahale olarak değerlendiriyor. Egemenlik haklarından sadece haklın kararı ile feragat edebileceklerini ileri süren Macaristan Hükümeti bu sebeple referandum yoluyla zorunlu mülteci kotasını halkın oylamasına sunacak. Eylül sonu veya Ekim yapılması planlanan referandumda Macaristan Hükümeti “tek bir mülteci bile istemiyoruz” tavrını Macaristan halkının oylamasına sunacak.

Çeşitli Anket Firmalarının aldığı veriler Macaristan Halkının üçte birinin Macaristan Hükümeti’nin “tek bir mülteci bile istemiyoruz” tavrını desteklediği sonucunu ortaya çıkarıyor. Öte yandan Macaristan Parlamentosu’nun aldığı referandum kararı Avrupa Birliği tarafından tedirginlikle karşılandı. Avrupa Birliği referandumdan çıkacak kararın diğer üye ülkeleri etkilemesinden korkuyor.

An itibariyle yürürlükte olan ve uygulanan Avrupa Birliği mevzuatına göre Brüksel tarafından alınan zorunlu mülteci kotası gibi kararların üye ülkeler tarafından veto edilmesi ya da uygulanmaması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak Macaristan hükümetinin “mülteci kabulü ülkede nüfus ve etnik parametreleri değiştireceği için bu bir egemenlik sorunudur ve halka sorulması gerekir” tezi Avrupa’da pek çok ülkede prim yapıyor. Özellikle Vişegrad ülkeleri tarafından da destekleniyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir