Malatya Esnafından Parametre’ye Tepki

By | Mayıs 2, 2016

Malatya’da toplanan Halfettin Mahallesi Şire Pazarı esnafı, cadde üzerinde uygulanmaya başlayan parametre uygulamasına tepki gösterdi. Caddeyi bir süreliğine trafiğe kapatan kalabalık esnaf grubu, parametre uygulamasında araçlar için yer kazanabilmek amacıyla çapraz park yönteminin uygulandığını ve yapısı itibariyle zaten dar olan caddenin yapılan araç parkları ile daha da daraldığını ve kamyonet tarzı araçlarında park yaptığı zaman trafiğin tamamen durduğunu belirtti. Bunun yanı sıra park yeri bulamayan araçların kaldırıma çıkarak işyerlerinin önünü kapattığını dile getiren esnaflar eski sisteme dönülmesini talep etti.

Toplanan esnaflardan biri olan Mehmet Tetik: “Bu yolun dar olması nedeniyle araçların dik park edilmesi yolu tamamen kapatmaktadır. Buralar iş merkezi, bu nedenle yük indirme ve bindirmeden dolayı büyük araçlar giremiyor. Sadece taksiler girebiliyor. Burada yapılan parko metreden dolayı araçlar dik giriyor. Araçlar yatay park edilse sorun kalmaz” diye konuştu.

Esnaflardan Faruk Titiz ise, “Belediye bu çizgileri çizerken burada ki hiçbir esnafa danışmadı. Önceleri dükkanlarımızın önüne bir araç park edilirdi. Kısmen de olsa dükkanlarımızın önü açıktı. Şu anda 3 tane araç park ediliyor. Dükkanlarımız önü kapalı. Hafta sonu cirolarımız yüzde 70 düştü. Bu zararımızı kim karşılayacak? Buranın eskisi gibi açılmasını istiyoruz. 65 esnaf imza topladık. İmzalarımızı Belediye’ye sunduk” ifadelerini kullandı.

Bir diğer esnaf Ahmet Keskin ise Belediyecilik anlayışına atıfta bulunarak : “Belediyelerin amacı para kazanmak değil. Esnafına ve milletine hizmet etmektir. Buraya yanlamasına araçları park ediyorlar. Buradaki bütün esnaf bundan mağdur oluyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için sadece bir tarafa ve yanlamasına park edilmesi gerekir” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir