Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek

By | Mayıs 9, 2016

Genel olarak güneş ve ay tutulmalarına alışığızdır. Meydana geldiğinde görsel bir şölen haline gelen bu tutulma olaylarını izlemesi oldukça keyif veriyor. Güneş ya da ay tutulması dışında görsel bir şölene tanık olmak istiyorsanız saatlerinizi pazartesi  12.12’ye ayarlayın. Yüzyılda ortalama 12-13 defa meydana gelen bu görsel şöleni kaçırmak istemezsiniz.

Merkür’ün de görünür olacağını belirten NASA, bu güzelliği takip  etmenizi tavsiye ediyor. Saat 12.12’den 19.24’e kadar yaklaşık 7 buçuk saat sürecek olan bu olay, teleskop ve benzeri cihazlarla yakından takip edilebilir.

Uzmanların Bazı Uyarıları Var!

Gün içerisinde mümkün oldukça güneşe çıplak gözle bakılmaması gerektiğinin uyarısını yapan bir takım uzman, tutulma olayları sırasında kullanılan koruma ve güneş gözlüklerinin güneşe direkt olarak bakma noktasında etkili olamadığını bildirdi. Uzmanlar, uzun süreli güneşe direk bakma durumunda görme bozukluğunun hatta görme yetisinin kaybolabileceğinin uyarısında bulundu.

NASA Canlı Yayın Yapacak!

Teleskop gibi cihazlarla takip edilebilecek bu yüzyılda çok ender görülen görsel şöleni NASA, bir internet sitesinde canlı yayın olarak meraklıların izlemesine yardımcı olacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir