Merkür, Dünya ve Güneş Arasından Geçecek

By | Mayıs 8, 2016

Bu geçiş Türkiye saati ile saat 14.12 den başlayarak 1.42 ye kadar görülebilecek. Bu olay her 100 yılda 13 defa gerçekleşiyor. Bilim insanları bu geçişi uzaydan izlemiş planlıyor. Bu geçiş esnasında Merkür Gezegeninin atmosferi ile ilgili önemli bilgilere sahip olacaklarını düşünüyorlar. Merkür’ün bundan bir önceki geçişi 2006 yılında gözlenmişti.

Tahminlere göre bir sonraki geçiş 2019 yılanda gerçekleşecek. Yaklaşık olarak 7,5 saat sürecek olan geçiş, Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından gözlemlenebilecek. Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçişini Ameri Birleşik Devletlerinin Doğu Kıyısı tam olarak izleyebilecek. Türkiye’de ise bu geçiş sadece gün batımında gözlemlenebilecek.
Dünya’dan bakıldığında Güneş’in üzerinde küçük siyah nokta şeklinde görülecek Merkür’ün bu geçişini tam anlamıyla izlemek için teleskoba ya da özel yapım dürbünlere ihtiyaç duyulmakta Teleskop ve Özel yapım dürbün temin edemeyecek olan insanlar için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Televizyon ve internet üzerinden canlı yayın ve fotoğraflarla geçişi gözlemlemeyi mümkün hale getirecek. Ayrıca NASA bilim insanları, 9 Mayıs tarihinde düzenlenecek bir Facebook Live etkinliği ile geçişi 17.30 ile 18.30 saatleri arasında tartışacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir