MHP Dosyası Artık AYM’de

By | Mayıs 20, 2016

MHP’nin olağan üstü kongreye gidip gitmemesine ilişkin olarak kararı merakla beklenen Yargıtay, MHP dosyasını Anayasa Mahkemesine gönderdi. Yargıtay MHP delegelerinden birinin yaptığı başvuru sonucunda dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndermeyi kabul etti. Bu durum neticesinde MHP’nin kongre kararını Anayasa Mahkemesi verecek. Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin kararını ne zaman açıklayacağı merak konusu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde yeterli imzaya ulaştıklarını vurgulayan Genel Başkan Adayları Pazar günü Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde olağanüstü kongre yapmak istemiş fakat delegelerin otele gidiş yolu polis barikatları ile kapatılarak muhaliflerin Otele ulaşması engellenmişti. Yaşanan olayın ardından dört başkan adayı (Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ) ortak bir açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada MHP’nin sahipsiz olmadığını savunan Genel Başkan Adayları konuya ilişkin kararın Genel Başkana değil Kurultay’a ait olduğunu iddia etmişti. Öte yandan yapılan açıklamanın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli muhalifleri MHP’nin itibar ve saygınlığına leke sürmekle itham etmişti.

Yaşanan Olayların Perde Arkasında Ne Yatıyor?

Hiç şüphesiz ki yaşanan bu olayların en büyük nedeni 1 Kasım seçimlerinde MHP’nin oy oranının yüzde 12’nin altına düşmesi. Haziran seçimlerine nazaran 40 milletvekili kaybeden MHP’de yaşanan bu seçim faciasının ardından 1232 delegeden 531’i olağanüstü kongre talep etmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir