Musul’da Şii Milisler İddiası

By | Ekim 16, 2016

İsminin açıklanmasını istemeyen Iraklı üst düzey  askeri yetkili, DEAŞ’a yönelik doğu ve kuzey bölgelerinden saldırmak için Peşmerge cephelerini kullanan Irak askerlerinin arasında Şii milislerin de yer aldığını ilk kez ileri sürdü.

Söz konusu olan  Şii milislerin doğrudan Bağdat’tan geldiğine değinen  askeri yetkili, “Elimize gelen bilgilere göre bu Şii milisler Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Nuceba Hareketi’ne bağlı olan ve daha önce de Esed Rejimi’ne destek için Suriye’de  bulunarak çatışmalara katılmışlar.” ifadelerine yer verdi.

Peşmerge cephelerine gelen orduya ait araçlar üzerinde Şiiliği temsil eden bayrakların dalgalandığını belirten üst düzey askeri yetkili, bunun Şii milislerin ordu kıyafeti giyerek ordu içerisine sızdığının kanıtı olduğunu söyledi.

DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul kentinin onlardan geri alınması için Erbil ve Bağdat arasında yapılan askeri anlaşma kapsamında, Irak ordusuna bağlı askeri birliklerin kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge cephelerini kullanmasına izin vermişlerdi.

TÜRKİYE İSE ABD’Yİ UYARDI

Irak’ta dün sıcak saatler yaşanmıştı.ABD topçusu karadan, savaş uçakları da havadan Musul yakınlarındaki DAEŞ hedeflerini ateş altına almaya başladı. Ajanslar Musul operasyonunu başladığı haberlerini geçti. Haberlerin ardından yapılan açıklamalar ard arda geldi. Şii güçlerinin de Musul operasyonuna katılacağı haberleri gelmeye başlamıştı. Başbakanlık kaynaklarına göre Türkiye, ABD’li yetkilileri “Şii milisler bölgeye giderse yüzyıllık mezhep savaşları başlar” diye uyardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir