Obezite Her Yıl 3 Milyon Kişinin Hayatını Kaybetmesine Neden Oluyor

By | Mayıs 22, 2016

”Kişinin sağlığını kötü yönde etkileyecek kadar yağ birikimi” olarak değerlendirilen ”obezite” hastalığı, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalar sonucunda her yıl 3 milyon kişinin ölümüne sebebiyet verdiği ortaya çıktı. Hormonal ve sendromik hastalıklara sebebiyet verdiği bilinen obezite hastalığının engellenmesi konusunda yetkililer uyarıda bulunuyor. Kişilerin sosyal hayatını, fonksiyonları ve psikolojisini etkileyen hastalığın tedavisi olarak, düzenli beslenme ve kişilerin aktivite içinde bulunması vurgulanıyor.

Sağlık bakanlığı hastalığın temel sebebi olarak dengesiz beslenme, aşırı beslenme, hareket ve aktivite eksikliği olduğunu belirtti. Ayrıca kişilerin bulunduğu ortamları, genetik bozuklukları, nörolojik, biyokimyasal ve fizyolojik etkileri birbirleri ile bağlantılı şekilde obezite hastalığını tetikleyebiliyor. Obezite’nin tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesini etkileyen, hayat süresini kısaltan ve organları olumsuz etkileyebilen bir hastalık olduğu söyleniyor.

Avrupa istatistiklerine göre diyabet hastalarının yüzde 80’inden, hipertansiyonun yüzde 55’inden ve kalp hastalarının yüzde 35’inden Obezite’nin sorumlu olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca hastalığın sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görüldüğünü açıklayan DSÖ Avrupa Komitesi’nce 21 ülkede yapılan araştırmalara göre 7-8 yaş grubundaki çocukların yüzde 14,2’sinin aşırı kilolu olduğu tespit edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir