Petrolün Kontrolü El Değiştir

By | Mayıs 10, 2016

Petrol fiyatlarındaki dalgalanma tartışmaları devam ederken Suudi Arabistan’ın Petrol Bakanı En-Naimi görevden alındı. El-Naimi’nin görevden alınmasının ardından Suudi Arabistan petrolünün kontrolü Veliaht Prens Mohammed bin Salman’a geçti.

Cumartesi günü Suudi Arabistan kabinesindeki yaşanan revizyonun ardından Dünya’nın merak konusu petrolün kontrolünün kimde olacağı ve petrolün bu durumdan nasıl etkileneceğiydi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz hafta sonu yayınladığı kararnamede Suudi Arabistan Kabinesinde ve Ekonomi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerden en çok ses getireni şüphesiz Petrol Bakanı El-Naimi oldu. Yapılan açıklamada En-Naimi’nin yerine Aramco Yönetim Kurulu Başkanı ve Sağlık Bakanı Halid el-Fellah’ın getirildiği duyuruldu. Değişikliğin petrol fiyatları üzerindeki etkisini önümüzdeki günler ve haftalar gösterecek. Ancak kararın bugün için görünen etkisi ise petrol politikalarına müdahalesiyle bilinen Kral Selman’ın 31 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Mohammed bin Salman’ın bu adımla biraz daha güçlendiği gerçeği oluyor.

El Naimi’yi DOHA Bitirdi

21 yıl gibi uzun süredir Suudi Arabistan’daki Petrol Bakanlığını en iyi şekilde idame ettiren El-Naimi DOHA’da gerçekleşen Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) toplantısında üye ülkelere tam olarak öncülük edememesi ve ortak bir anlaşmaya varılamaması Naimi’nin ipini çeken olay olarak görülüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir