Rusya Devlet Başkanı Putin’den Ilımlı Mesajlar

By | Mayıs 29, 2016

Rusya uçağının Türkiye savaş uçakları tarafından düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında kriz yaşanmış ve iki ülke arasında diplomatik bazı adımlar atılmıştı. O zamandan bu zamana artarak devam eden olumsuz süreçlere karşı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den gelen ılımlı açıklamaları uzmanlar nasıl değerlendirdi? Detaylar haberimizde.

Uzmanlara göre Putin’in ılımlı yaklaşmasında tabi ki bazı nedenler var bunlardan bir tanesi, Türkiye’de yaşanan siyası gelişmeler. Putin Rusya’nın uçağının düşürülmesi ile ilgili doğrudan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ve hükümetini suçlamış ve ona göre adımlar atmıştı. Uzmanlara göre Ahmet Davutoğlu ve kabinesinin görevden ayrılışı ılımlı yaklaşıma bir neden olarak görülüyor.

İkinci bir ihtimal olarak ise Uzmanlar Rusya’nın Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini işaret ediyor. Türkiye’ye karşı yaptırım gösteren ilk ülkenin Rusya olmasına rağmen uzmanlar kendilerinin de bu yaptırımdan dolayı ekonomik açıdan zor duruma düştüğünü belirtiyor.

Diğer ve bir kuvvetli ihtimal ise Rusya ve Türkiye arasında gerçekleştirilmesi planlanana Mega Projeler, bu mega projelerin başında ise Türkiye Akkuyu Nükleer santrali geliyor. Türkiye ile olan nükleer santrali projesinin oluşan yaptırımlar nedeni ile askıya alan Rusya finanse yönünden ciddi kayıplar yaşıyor.

Putin’in bu ılımlı mesajlarına karşı yeni kurulan 65.Dönem Hükümeti Başbakanı Binali Yıldırım ve yeni kabine heyeti nasıl cevaplar verecek bu ise şimdiden bir merak konusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir