Saçlarımız nasıl dökülür?

By | Ekim 2, 2016

Bu saçın kendini yenilemek için yaptığı ihtiyaç duyulan bir döngüdür. Saç Ekim Türkiye ve Etraf Hastanesi Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, vücudumuzun natürel saç döngüsü konusunda bizleri bilgilendiriyor.

Saçlarımızın üç hayat merhalesi bulunur. Bu merhaleler:
Anajen: Bu dönem iki ile 6 sene sürer. Saç bu dönemde aktif olarak uzar.

Katajen: Bu dönem bir veyahut iki hafta sürer. Bu süreçte saçı ‘’yapan’’ dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir ancak bu dönemde dermal papilla saçlı derinin altında kalır.

Telojen: Bu dönem iki ya da dört ay sürer. Bu süreçte saç ‘’hasat’’ vakti yaşar; uzamaz ancak incelmemiş ya da tamamıyla dökülmemiştir; yalnızca, tam manasıyla dinleniyordur.

Bu döngü bitirdiğinde dermal papilla hücresi tekrar saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak daha önceki telin dökülmesini, yeni bir saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden yaşam döngüsüne devam etmesini sağlar.
Yapılan araştırmalara göre, saçlarımız en çok Eylül ve Ekim aylarında dökülüyor!

Bunun nedeni ise saçlarımızın Temmuz ayında telojen fazına girmesi. Eylül ayından takriben 100 gün sonra başka bir deyişle Hazan’da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla daha önceki saç tellerinin dökülmesine vesile oluyor. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları bir kaç sebebe bağlıyor. Yaz süresince güneş saç evrimini hızlandırıyor ve yaz nihayetinde saçlarımızda hızlı yenilenme süreci başlıyor. Diğer bir sebep ise abuhavanın ve toprağın mevsimsel farklığa uğramasıyla meyvelerdeki vitamin ve asit baz balansı değiştiriyor. Vücut bu farklıklara alışana kadar saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bir takım amino asitlerin eksikliğini yaşıyor.

Saçlarımıza her sene Ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek hazanda dökülme daha minimal izler!

Bu dönemsel dökülmenin hemen peşinden yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bir takım yoğun saç dökülmelerini hazandaki gibi alışılmış dökülmelere bağlayıp çok uzun vakit daha önceki haline dönecek olmasını beklemek doğru bir karar değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir