Şanlıurfa’da neler yenir?

By | Nisan 24, 2016

Şanlıurfa’da neler yenir?

 

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri hem kültür açıcısından çok zengin hem de insanları çok sıcakkanlı. Peygamberler şehri olarak bilinir belki de insanların iyiliği inançlarından gelir. Urfa’da 2 ayrı iklim görürsünüz balıklı göl civarı Ak denizi hatırlatır diğer ilçeleri ise çölü.

 

İklimler belirler beslenme şeklimizi yemek kültürlerinin et olması bitki yetiştirememelerinden kaynaklanır. Kuraktır bu yüzden hayvancılığa önem vermişlerdir. Ayrıca ekonomik olarak en rahat yaşanabilecek şehirdir.

 

Her aile sizi ağırlamak için can atar hiç üşenmeden çiğ köfte yoğururlar ayranla birlikte size sunarlar. Kendi evinizdeymiş gibi hissedersiniz ayrılmak istemezsiniz bu güzel şehirden. En sevdikleri sebze ise patlıcan ve biberdir. Kahvaltılarını fırında közlenmiş patlıcan ve biberle yaparlar büyük fırınlar bedava hizmet verirler. Öyle güzel ızgaralar yaparlar ki dünyanın en güzel etleri orda zannedersiniz.

 

           Şanlıurfa da neler yenir; Doğuda birçok şehirde et ağırlıklı beslenilir bu yüzden birçok şehrinde aynı lezzetlere rastlansa da Urfa’nın lahmacunu başkadır. Bunlar dışında tirit, bostana, patlıcanlı kebap, Urfa kebabı, içli köfte, pıt pıt, sarımsak aşı, su kabağı, kaburga, bütün patlıcan, elma aşı, borani, köfte, kemeli kebap, yumurtalı köfte, kazan kebabı, çağla aşı, baklalı bulgur köftesi, tas kebabı, pide çeşitleri vardır.

 

Ciğer kebabı, firenk pilavı, lebeni, borani, dolmalı köfte, kuzu pilav, mumbar, soğan tava, saca basma, ayran çorbası, isot çömleği, ciğerli bulgur pilavı, yuvalak, frenkli kebap, koruk salatası, zerde, peynirli helva, peynirli kadayıf, nar ekşili kaşık salata ve yenilen güzel yemeklerin üzerine mırra.

 

Acı ama lezzetli yöresel kahve. Hazmı kolaylaştırdığına inanılır. Ve güzel bir hikâyesi vardır. Urfaya ilk gittiğinizde su içmemeniz önerilir, hasta eder alışık olmayanı. Havasına alışana kadar ayranla karşılarsınız sıvı ihtiyacınızı. Başlıca içeceğimizde ayrandır bu şehirde şalgamı da unutmamak gerek tabi.

 

Türkiye’de her şehrin kendine ait kültürel yemeği vardır bazıları bulundukları konumları nedeniyle iç içe geçmiş olsa da biliriz biz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir