MENÜ

SGK’ya Prim Borcu Olanlar Tedavi Olamayacak!

144 defa okunduYorumlanmadı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan vatandaşların yapılacak yeni düzenleme ile birlikte 20 gün sonra hastanelerde sağlık hizmetleri almaları imkansız hale geliyor.

SGK’ya Prim Borcu Olanlar Tedavi Olamayacak!

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında borcu olan vatandaşlar için çıkarılan taslağa göre hastanelerden alınan ücretsiz sağlık hizmetleri 30 Haziran tarihi ile son buluyor. Bu tarihe kadar tedavi olmak isteyen hastalardan herhangi bir tedavi ücreti alınmayacak olsa da sonraki süreçlerde kamuya ait hastanelerde borcu olan vatandaşlar hizmet alamayacak. Fakat SGK’da yapılan açıklamaya göre yine ilgili tarihe kadar kurumlardan gelir testi yaptıran vatandaşlar ve borcunu takside bağlatanlar bu durumdan muaf sayılacak.

TBMM’den geçtiğimiz günlerde çıkarılan torba yasa ile 25 yaşına kadar olan SGK borçları hükümet tarafından otomatik olarak silinmiş ve Bakanlar Kurulu yeni sistem için 30 Haziran tarihini işaret etmişti. SGK yaptığı yazılı açıklamada sadece 25 yaş altını değil borcu olan tüm vatandaşların 25 yaşa kadar olan borcunun silindiğini açıkladı. Sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmek isteyen vatandaşların ise bu kapsamda tekrar gelir testi yaptırıp tedavi sürecinden önceki en az 30 günlük prim borcunu ödemesi gerekiyor.

Yorum Yaz