Solucan Gübresi Ve Faydaları

By | Ekim 19, 2016

Solucan denildiğinde ilk aklan gelen balık yemi olarak kullanılmasıdır. Oysaki solucanların tüm dünyada 40 yılı aşan bir süredir gübre üretiminde kullanıldığı gerçeği çok az bilinmektedir. Bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmesi için solucan gübresi son derece etkili bir gübredir. Kimyasal gübrelerde bulunmayan vitamin ve enzimlere sahiptir.

 

Yapısında bulunan yararlı bakteriler sayesinde toprak zararlı bakterilerden kurtulmaktadır. Don olaylarına ve aşırı sıcak olan hava şartlarına karşı organik gübre bitkiyi çok daha iyi korumaktadır. Toprağın nem dengesinin sağlanmasında çok başarılıdır. Diğer gübrelerin aksine kokusuz bir yapıya sahiptir. Çevreci yapısı sayesinde suyu, havayı, toprağı kesinlikle pisletmez.

 

Ayrıca kırmızı Kaliforniya solucanı gübre üretiminde başarılı sonuçlar elde edilmesinde etkilidir. Bitki köklerinin çok hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Ziraatta kullanılan tüm ilaçlar ile uyumluluk göstermektedir. Ekolojik olması sebebiyle bu gübre ile yetişen besinler insan sağlığı açısından da faydalıdır.

 

Gübre üretimi ve satışı konusunda istanbulsol.com firmasından faydalanabilirsiniz. Erken hasat sağlamak isteyen çiftçiler için çok uygun olan bu ürün son zamanların en çok tercih edilen gübreleme yöntemi arasındadır. Organik ve ekolojik tarım için tüm çiftçilerin bu gübrelerden kullanmasını Tarım Bakanlığı’ da desteklemektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir