Sperm Donasyonu Yaptıranlar

By | Ekim 3, 2016

Kısırlık yalnızca kadınlara özgü bir durum değildir. Erkekler de sperm kalitesizliği veya azlığı nedeniyle kısır sayılabilmektedir. Kocası azospermi hastası olan kadınlar veya evlenmeden hamile kalmayı planlayan kadınlar sperm donasyonuna başvurabilmektedir. Bazı durumlarda ise erkeğin HIV gibi hastalığı ve bebeğe geçmesi muhtemel ciddi genetik hastalığı olması halinde yine sperm donasyonu seçeneği düşünülmektedir. Sperm donasyonu kadının kocası harici bir erkeğin spermi ile hamile kalması işlemidir. Yani sperm bankasından veya canlı dönordan alınan sperm ile hamile kalma işlemidir. Dinen uygun olmayan bu işlem genel ahlak kurallarına da uygun değildir. Ama bazı kadınlar evlat isteği yüzünden bu tür işlemlere meyletmektedirler.

Sperm Donasyonu Hangi Durumlarda Yapılıyor ?

-Erkeğin sperminin olması gerektiğinden az olmaması, hiç olmaması, kalitesiz olması, tüp bebek tedavisinde erkek kaynaklı başarısız denemelerin olması.

-Mikro-TESE yöntemi ile erkekten gerekli spermin elde edilememiş olması.

-Erkeğin sperm morfolojisinin bozuk olması, dölleme kabiliyetinin olmaması.

-Kanser tedavisi esnasında hastalığın kendisi veya radyoterapi-kemoterapi gibi tedaviler sonucu sperm üretiminin zarar görmesi.

-Akraba evliliğinden kaynaklı riskler, erkekte bebeğe geçmesi istenmeyen bir genetik hastalık bulunması.

Sperm Vericileri Nasıl Seçilir ?

Sperm vericisinin genel sağlık durumunun iyi, sperm kalitesinin iyi ve ciddi genetik hastalık riskinin sıfır olması gerekir. Sperm vericisinin fiziksel özellikleri kayıt altına alınır.

Sperm donasyonu ile hamile kalmak isteyenler sperm vericisinin, kan grubu, yaş aralığı, boy, zeka, anatomik yapı gibi fiziksel şartlara uymasını isteyebilirler. Bu takdirde istenilen özelliklere uygun sperm donörünün spermi kullanılır. Sperm donasyonunda sertifikalı donör spermleri kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.yumurtadonasyonu.co

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir