Suudi Arabistan: “Selfie Çekmek Yasak”

By | Mayıs 27, 2016

Suudi Arabistan verdiği kararlar, yönetim ve hukuk anlayışları ile dünya çapında tüm tepkileri üzerine çekmeye devam ediyor. Suudi Arabistan’da dini otoriteyi elinde barındıran Şeyh Salih Bir Favzan son dönemlerde tüm dünya ülkelerinde yaygın hale gelen selfie ve hayvanlarla fotoğraf çekilmelerin yayınlandığı bir fetva ile ülkesinde yasakladı. Ayrıca bu tarz fotoğraf çeken ve çekilenlerin engellenmesi içinde fetva yayınlandı.

Dini otorite sahibi Şeyh Salih Bir Favzan E-Favzan geçtiğimiz günlerde de satranç oyunun yasaklanması için fetva vermiş gerekçe olarak ise satranç oyununun bir çeşit kumar olduğunu söylemişti. Dini otoriter bu defa ise dünya üzerinde moda haline gelen selfie fotoğraflar ile dert. Favzan, selife şeklinde fotoğraf çekilmesini istemediği gibi hayvanlar ile çekilmeyi de uygun bulmuyor. Favzan’a göre, bu İslama aykırı bir batı hareketi.

Favza, mejbur kalınmadığı sürece hayvanlar ile fotoğraf çektirmenin dinimiz tarafından kesinlikle günah olduğunu ve buna bütün hayvanların dahil olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir