Tartışmasına Bahçeli de katıldı

By | Ekim 2, 2016

Erdoğan’ın “Birileri Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı” sözleriyle başlayan Lozan tartışmasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Bahçeli, “Bize soruyorlar, Cumhurbaşkanı’nın Lozan değerlendirmesine bir şey demeyecek misiniz? Desek ne olur, demesek ne olur, gerçekler değişir mi? Herkes, bir ağızdan güneş batıdan doğuyor dese, buna da cevaplamak gerekir mi? Yanlışa yanıt yetiştirmek, pireye yorgan beğendirmektir” diye konuştu.

Twitter hesabından Meclis’in yeni yasama senesi açılışıyla alakalı izahlarda bulunan Bahçeli şunları söyledi:

İKİNCİ GAZİLİK

“Bağrı ateşler içinde yanan bir vatan düşünün; o Türk vatanıdır. Bu ateşi inanç ve istemiyle söndüren bir Meclis tasavvur edin; o TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’dir. Gazilik; şehitliğe çoktan hazır, kefen giymeye dünden razı bir ruh halinin tezahürüdür. İşte mevzubahis ruh TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’nin 96 senelik unvanıdır. Gazi Meclis 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde 7 sefer bombalanmıştır. Ve de ikinci kez gaziliğini tescil ettirmiş, düşman akınına direnmiştir. Egemenlik kayıtsız koşulsuz milletindir. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, egemenliğin birleşip kristalleştiği, somutlaşıp tecelli ettiği milletin ana ve çatı karargâhıdır. Bugün TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’nin 26.Dönem 2.Yasama Seneyin açılışını yaptık. Meclisimiz, kapanmamış hesaplara karşı garanti, kanayan yaralara çare ve şifadır. Yeni yasama seneyin ülkemize, milletimize, politik partilerimize, Türk demokrasisine hayırlı, uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

DESEK NE DEMESEK NE

Ne talihimiz var değil mi? Allah nazardan gizlesin,kısır çekişmeler hiç eksik olmuyor, polarizasyon arayışları hiç bitmiyor! Doğrusu şaşıyorum. Yeni konumuz Lozan! Zafer mi hezimet mi olduğunu tartışıyoruz. İşi gücü bıraktık, her şeyi hallettik; 93 sene sonra bu suallere yanıt arıyoruz… Sayın Erdoğan 24 Temmuz 2016’da, Lozan Antlaşması’nın; zaferimizi, diplomasi ve beynelmilel hukuk alanına tescil ettirdiğini söylemişti. Devam ederek, Lozan’ın kurulan devletimizin tapusu niteliğinde olduğunu izah etmişti. Ve doğru yapmış, tarihin doğru yerinde durmuştu. Aradan iki ay geçtikten sonra, yeni bir muhtarlar toplantısında; bu sefer de Lozan’ı zafer diye yutturuyorlar çıkışını yaptı. Tenakuz değil mi? Bize soruyorlar, Reisicumhur’nın Lozan değerlendirmesine bir şey demeyecek misiniz? Desek ne olur, demesek ne olur, gerçekler değişir mi? Herkes, bir ağızdan güneş batıdan doğuyor dese, buna da cevaplamak gerekir mi? Yanlışa yanıt yetiştirmek, pireye yorgan beğendirmektir. Lozan Antlaşması, Türk zaferini hukuken teyit eden, beynelmilel topluma çetin mütalaalarla kabul ettiren zorlu bir sürecin mükâfatıdır. Elbette Lozan sayesinde bağımsız olmadık, ancak kurtuluş senelerinde Türk milletinin tarihi dirilişini yedi düvelin alnına Lozan’da kazıdık. Lozan’da 624 sene hesabını 8 ayda görmek istediler. Buna karşın mihnet edilmedi, oyunlara gelinmedi, tuzaklara düşülmedi, teslim olunmadı.

TARTIŞMALARDAN UZAK DURULMALI

Koskoca bir İmparatorluğu masaya yatırdılar, aslında yatan Türk tarihiydi. Ne var ki, Türk milletin namus ve haysiyeti layıkıyla müdafaa edildi. Dişe diş, kıran kırana bir görüşme şuuruyla; yüksek bir vatan ve ulus sevdasıyla Lozan’da cihana Türk milletinin varlığı kabul ettirildi. Eksiği vardır, fazlası olmuştur; bırakalım da bunu namuslu tarihçiler konuşsun. Bize düşen Lozan’ı deldirmemek, meşruiyetini hırpalamamaktır. Lozan’da; lord tasarıları askıya alındı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilam ve duyurusunun adli gerekçe ve koşulları oluşturulup olgunlaştırıldı. Tarihimizle çarpışmayalım, gelin talihimizi değiştirmek için çalışalım. 15 Temmuz işgal tecrübesi çok yeniyken, fuzuli işlerle oyalanmayalım. Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık vesikası, hukuki senet ve zırhıdır; ihlal ve inkar edilirse 15 Temmuzculara gün doğar. Bu itibarla, Sayın Reisicumhur’nın Lozan Antlaşması’nın 93. Yıldönümü münasebetiyle vermiş olduğu ileti çerçevesinde kalınmalıdır. Değişik yorumlara fırsat verecek manasız tartışmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir