Türkiye Büyüme Rakamı Beklentilerin Üstünde Geldi

By | Haziran 12, 2016

Gayri safi yurtiçi hasılanın baz alınarak yapılan istatistikler neticesinde ilk çeyrek itibari ile yüzde 4,4 büyümesi öngörülen ülke ekonomisi beklentilerin 0,4 üzerine çıkarak dünya çapında ki bir çok yatırımcının iştahını kabarttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) tarafından yapılan açıklamalardan derlenilen bilgilere kapsamında 3 gayri safi yurtiçi hesaplama yönteminden birisi olan üretim yönünden hesaplamalarda 2016 yılının ilk üç aylık döneminde geçtiğimiz yılın ilk üç aylık dönemine nazaran sabit fiyat endeksleri ile yapıla hesaplamalar sonucunda GYSH yüzde 4,8’lik bir artış göstererek 31 milyar 679 milyon Türk Lirasına ulaştı. Cari fiyatlar baz alındığında yüzde 12,5’e çıkan büyüme oranı 2015 yılı ilk çeyreğini 499 milyar 315 milyon TL rakamı ile geride bıraktı.

Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin tamamında artış görüldüğü yönünde istatistikler içeren TUİK açıklamalarında hane halkları tarafından yapılan yatırım harcamalarının yüzde 12,8’lik bir artış göstererek 355 milyar 738 milyon rakamına ulaştığı bilgilerine geniş bir yer verildi. Genişletici maliye politikaları neticesiyle devlet tarafından yapılan yüzde 21,8 artış kaydeden nihai tüketim harcamalarının da GYSH artıştaki en büyük etkenlerden biri olduğu ifade edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir