Türkiye’nin Proje Ortağı Olduğu F-35 Tasarımında Son Durum

By | Mayıs 25, 2016

Türkiye’nin de bulunduğu  9 ülkenin ortaklığı bulunduğu F-35 savaş jet uçağı projesi kapsamında yapılan açıklamada deneme testlerinin 2018 yılına kadar yapılamayacağı açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri ordusunda teknolojik gelişmeler ve lojistikten sorumlu ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Frank Kendall’ın yaptığı açıklamada projenin geciken deneme testlerinden dolayı yapılacak olan teslimatlarında geciktiğini açıkladı. Telekonferans yöntemi ile yapılan açıklama Kendall ” Test planlanmasını operasyonel açıdan tekrar gözden geçirdik ve yapılan değerlendirmeler sonucunda test aşamalarının büyük ihtimal 2018 yılında gerçekleşeceğine yönelik ortak bir fikirde karar kıldık. ‘dedi.

2017’nin ağustos veya eylül aylarında, uçakların üretildiği program ofisinin teslimat öncesi başlanması planlanan test aşamalarında ki değişiklik ile 2018’in ocak veya şubat ayına alındığı belirtildi. Geçen aylarda ABD Senatosu’nun da katıldığı F-35 projesine ilişkin panelde açıklama yapan ABD’li komutan Tuğgeneral Christopher Bogdan  2018 yılına kadar 100’ü aşkın uçağın konsorsiyumunu ortak ülkelere ulaştıracaklarını belirtmişti.

Türkiye’nin ortaklığa 2002 yılında başladığı projenin 4. nesil savaş jet uçaklarından dört kata kadar daha etkili olduğu belirtiliyor. Yabancı askeri malzeme alıcıları arasında İsrail, Japonya ve Güney Kore’nin bulunduğu projenin ortak ülkeleri arasında Almanya, İngiltere, Norveç, Avustralya, Hollanda, İtalya, Danimarka ve Kanada bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir