Üzerlerine Verici Takılan Akbabalar Doğaya Bırakıldı

By | Mayıs 1, 2016

Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi görevlileri tarafından tedavileri 5 aydır devam eden Akbabalar nihayet doğaya bırakıldı. Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi görevlileri tarafından takip vericilerinin de takıldığı Akbabaların nereye uçtuğu ve nerede olduğuna dair bilgiler takip edilecek.

BURDUR LİSİNİA YABAN HAYATI KORUMA VE REHABİLİTASYON MERKEZİ TARAFINDAN YAKLAŞIK 5 AYLIK TEDAVİ SÜRECİ SONUNDA İYİLEŞEN AKBABALAR, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ TARAFINDAN TAKİP VERİCİLERİNİN TAKILMASINDAN SONRA DOĞAYA SALINDI. (HAYAL GİRİŞİM/BURDUR-İHA)
TÜRKİYE’DE BU ÇALIŞMA BİR İLK OLDU

Akbabaların tedavi sonucunda vericilerinin takılması görevini üstlenen Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Yamaç, “İki tane kuşa burada verici takıldı. Bu verici sayesinde oradan gelen sinyallerde kuşların takibini yapacağız dolayısıyla nereye gidiyorlar, nerede bulunuyorlar, onlarla ilgili bilgi toplamış olacağız. Verici çalışması aslında çok yaygın bir uygulama değil, farklı kuş türlerine verici takılarak takibi yapıldı daha önce ama diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda çok yaygın bir uygulama değildir. Yeni yeni ülkemizde kullanılan bir çalışmadır” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir