Yunanistan’a Kaçan Darbeciler Yakalandı !

By | Temmuz 16, 2016

Yunanistan’a  kaçan 8 askerin  Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusuna katılan Avukat Lia Marinaki, gözaltındaki darbecilerin ifadelerinde can güvenliği gerekçesi ile Türkiye’ye aide edilmek istemediklerini söyleyerek, “Darbeye katılmamışlar ve İstanbul’da darbe teşebbüsü esnasında yaralananları ambulanslara götürdüklerini söylediler” diye konuştu.

İstanbul’dan helikopterle Yunanistan’ın Dede ağaç şehrine kaçarak sığınma talebinde bulunan 8 darbecinin Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorguları sürüyor. Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu sokak güvenlik gerekçesi ile araç trafiğine kapatıldı. Merkezin önünde çelik yelek giyen ve ağır silahlar taşıyan polisler nöbet tutmaya başladı. Polisler bölgeye kimseyi yaklaştırmıyor. DHA ekibi özel müsaadeyle polis merkezinden görüntü alıp Türkiye’den 8 darbecinin avukatı ile görüştü.

DARBECİLERİN SAVUNMASI: YARALI TAŞIYORDUK

Dedeağaç Polis Merkezi’ndeki sorgudan çıkarak DHA’nın suallerini cevaplayan Yunan Avukat Lia Marikani, polislerin saat 13.30’dan beri helikopterle gelen 8 Türk askerini sorguladığını söyledi. Türkiye’den gelen askerlerin, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasında arkadaşlığı tehlikeyle sokmak’ ile suçlandığını söyleyerek ifadelerinde, “İstanbul’da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üç helikopterden inerek 8’i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan’a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarına tartışarak Yunanistan’a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe teşebbüsünden haberleri olmuş. Daha sonra Yunanistan’a geçmişler.” dedi.

BAŞKA YERE GÖNDERİLECEKLER

Ailelerinin Türkiye’de olduğunu ve dönmek istediklerini ancak kendilerinin can güvenliği kaygısı taşadıkları ve darbeci olarak suçlandıkları için Yunanistan’a iltica talebinde bulunduklarını anlatan Avukat Lia Marinaki, Dedeağaç Polis merkezinde bir ay önce olan bir yangın sebebiyle nezarethanelerinin yetersiz olması üzerine 8 Türk askerinin geceyi Fere Polis Merkezi’nde geçireceğini de izah etti.

AMERİKAN ASKERİ BENZETMESİ

Dedeağaç havaalanına indiklerinde son derece tedirgin, üzgün ve korkmuş oldukları gözlenen 8 darbeciyle alakalı olarak avukatları Lia Marinaki, sorgudaki tavır ve hareketlerine ait suale ‘Ben kendilerini Amerikan filmlerinde izlediğimiz operasyonel askerlere benzettim” değerlendirmesi yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir